OKULLAR AÇILMADAN VELİLER DİKKAT

OKULLAR AÇILMADAN VELİLER DİKKAT

Çocukların okula başlaması aileler için her zaman heyecan vericidir. 4+4+4 yeni eğitim modelinin uygulamaya girmesiyle 66 aylık minikler de okula başladı ve ailelerin de kafasında pek çok soru işareti oluştu. Okula küçük yaşta başlayan minikler okullarına, öğretmen ve arkadaşlarına alışmaya çalışırken, yeni bir kavram da ortaya çıktı; ‘’Okul Olgunluğu’’

OKUL OLGUNLUĞU ; çocuğun fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimi açısından belirli bir düzeye gelmesi ve okulda kendisinden beklenilenleri başarılı bir şekilde yerine getirmeye hazır olmasıdır.

Okula başlama, zihinsel, bedensel, duygusal ve sosyal açıdan bir “hazır oluşluk” gerektirir. Bunun anlamı, çocuğun herhangi bir duygusal zorluğa uğramadan, kolayca ve yeterli bir şekilde öğrenebileceği dönem olarak tanımlanır.Okula başlamak yalnızca okuma-yazma öğrenmek demek değildir.

Okul olgunluğuna erişmemiş bir çocuk ise 1.sınıfa başladığında çok zorlanacak, beklentileri yerine getiremeyecek, okula karşı ve kendine yönelik olumsuz duygular oluşmaya başlayacak ve öğrenme motivasyonu kırılmış olacaktır.

Çocuklarınızın okul hayatı için hazır olup olmadığını öğrenmek ve okul olgunluğuna erişip erişmediğini anlamak için tüm dünya da uygulanan OKUL OLGUNLUĞU TESTİ nin yapılmasını öneririz. Çocuğunuza erken yaşlarda yapılacak olan bu tip testler geleceği için çok daha başarılı ve etkili olacaktır. Merkezimizde yaptırabileceğiniz bu testler , çocuğunuz hakkında bir çok fikir edinmenizi sağlayacaktır.

Psikolog Sibel CESUR AKYUNAK

Yazar hakkında

Sibel

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümünden 1992 yılında mezun olduktan sonra yurt içi ve yurt dışında birçok eğitim, seminer, kongre ve workshop’lara katılmıştır. Aile, ergen ve çocuklarla psikolojik danışma, problem çözme, stres analizi, evlilik ve Boşanma müdahaleleri konusunda çalışmalar yapmıştır. Son olarak Hasan kalyoncu Üniversitesi Aile danışmanlığı eğitimini tamamlamıştır. Türk Psikologlar Derneğinin 20 yıllık üyesi ve Ankara Aile Danışmanlığı Derneği kurucu üyesi ve Genel Sektereri olarak çalışmakta, çeşitli eğitimler vermekte ve aynı zamanda Psikolojik Danışmanlık , psikoterapist ve aile danışmanı olarak çalışmaktadır. Gurup çalışmaları yapmakta ve Kitap kulübünün kurucusudur. 8-14 / 14-17 yaş gurubu için Bilişsel Davranışsal Kültürel gelişim ve eğitim programları yapmaktadır.

Bir yorum yazın

Yorum (gerekli...)

HTML etiketlerini kullanabilirsiniz

Ad Soyad (gerekli...)
E-Mail (gerekli...)