SÖZEL OLMAYAN DAVRANIŞLAR

SÖZEL OLMAYAN DAVRANIŞLAR

Kişilerarası ilişkilerde , sözel davranışların yanı sıra sözel olmayan davranışlar da kullanılır. Sözel olmayan davranışlar , kişilerarası ilişkilerde çok önemli bir yer tutar. Konuşmadan gülümseyerek , sarılarak ya da alkışlayarak çok fazla şey söylenebilir. Sözel olmayan davranışlar duyguların ve bireyin iç dünyasının bir açıklaması olarak yorumlanmaktadır. Birey üzüntü hissettiğinde , ağlar . Mutlu ise güler…

 Sözel olmayan davranışlarla insanlar, içinde bulundukları duygu durumları , amaçları , kişilik yapıları ve sosyal statüleri ile ilgili bilgiler verir. Sözel olmayan davranışları anlamaya çalışmak , konuşma sırasında gerçekte nelerin olduğunu anlamaya yardımcı olması açısından önem taşımaktadır. İletişim kurmak için lütfen hem sözel hem sözel olmayan davranışlarınızı en güzel şekilde kullanın. Dilde kelimeleri kullanmak , iletişimin en zengin bir biçimi olsa da , iletişimin büyük bir bölümü kelimelerin anlamlarına bağlı değildir.

 Psikolog Sibel Cesur AKYUNAK

Yazar hakkında

Sibel

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümünden 1992 yılında mezun olduktan sonra yurt içi ve yurt dışında birçok eğitim, seminer, kongre ve workshop’lara katılmıştır. Aile, ergen ve çocuklarla psikolojik danışma, problem çözme, stres analizi, evlilik ve Boşanma müdahaleleri konusunda çalışmalar yapmıştır. Son olarak Hasan kalyoncu Üniversitesi Aile danışmanlığı eğitimini tamamlamıştır. Türk Psikologlar Derneğinin 20 yıllık üyesi ve Ankara Aile Danışmanlığı Derneği kurucu üyesi ve Genel Sektereri olarak çalışmakta, çeşitli eğitimler vermekte ve aynı zamanda Psikolojik Danışmanlık , psikoterapist ve aile danışmanı olarak çalışmaktadır. Gurup çalışmaları yapmakta ve Kitap kulübünün kurucusudur. 8-14 / 14-17 yaş gurubu için Bilişsel Davranışsal Kültürel gelişim ve eğitim programları yapmaktadır.

Bir yorum yazın

Yorum (gerekli...)

HTML etiketlerini kullanabilirsiniz

Ad Soyad (gerekli...)
E-Mail (gerekli...)